Sve što treba da znate o aparatima za varenje i zavarivanju

  • 0

Sve što treba da znate o aparatima za varenje i zavarivanju

Category : Blog

Odlučiti da kupite svoj prvi zavarivač ili da zamenite svoj stari, nije tako jednostavno kao što je nekada bilo. Postoji nekoliko vrsta zavarivača, od kojih svaki ima svoje prednosti i nedostatke. Odluka između aparata za varenje na gas i zavarivača luka može biti prva odluka. Čak i tada, elektrolučni aparati za varenje nisu svi isti, ali zajedničko im je da svi koriste električni luk za spajanje metala. Zatim tu su inverterski aparati za varenje, a da ne spominjemo kombinacije zavarivača sa plazma rezačem.

Aparati za varenje i obavezna zaštitna odeća i oprema

Koja oprema za zavarivanje vam je potrebna? Sigurnost zavarivanja je važan faktor, posebno ako ranije niste radili ovaj posao. Kada prolazite kroz specifikacije koje poseduju aparati za varenje i čitate recenzije zavarivača, veliki deo terminologije može biti zbunjujući ako nemate detaljno znanje o zavarivačima i zavarivanju. Pre nego što započnemo ovu diskusiju o zavarivačima, bilo bi preporučljivo da se upoznate sa uobičajenim terminima koji se koriste prilikom poređenja zavarivača i tehnika zavarivanja.

Razumevanje zavarivanja

Zavarivanje se odnosi na proces u kome se materijali spajaju pomoću toplote. Ovo se obično odnosi na metale i termoplaste. Većina modernih zavarivača koristi električnu iskru, ili luk, da generiše toplotu potrebnu za spajanje metala. Električna struja visokog ampera stvara luk, koji topi metal, čime se spajaju dva komada koristeći rastopljeni metal. Kada se govori o gasnom zavarivanju, mora se napraviti jasna razlika između gasnog plamena (aparati za varenje sa oksiacetilenom) i zaštite od gasa. Zavarivač na gas ili oksiacetilen koristi kombinaciju gasova za proizvodnju plamena visoke temperature. Ovaj plamen se može koristiti za spajanje ili rezanje metala. Dok su elektrolučni aparati za varenje postali poželjna metoda zavarivanja, neki preferiraju zavarivače oksiacetilena, posebno za popravke motora i sistema prenosa. Ulje i drugi ostaci na metalnoj površini će poremetiti električnu provodljivost i potrebno ih je temeljno očistiti pre upotrebe bilo koje vrste električnog zavarivača. Gasni plamen će jednostavno sagoreti sve zagađivače. Međutim, oksiacetilenski zavarivači imaju tendenciju da proizvedu manje atraktivan var i mogu iskriviti metal.

Čemu služi zaštitni gas, a čemu štapovi za zavarivanje?

Zaštitni gas može biti kombinacija gasova ili CO₂. Gas se koristi da spreči da zagađivači iz vazduha utiču na kvalitet zavara. Zavarivači koriste potrošne šipke različite dužine i prečnika. Dužina šipke određuje koliko dugo možete da zavarite, neprekidno, pre nego što je zamenite. Šipka za zavarivanje velikog prečnika koristi se za deblji materijal, ili tvrđe metale, pri većoj amperaži. Tanke šipke za zavarivanje se koriste pri maloj amperaži za blagi, tanki čelik. Šipke za zavarivanje mogu se razlikovati po svom sastavu za zavarivanje različitih vrsta metala.

Zavarivanje žice

Rolna žice zamenjuje šipku za zavarivanje. Ova žica se neprekidno dovodi u pištolj za zavarivanje, omogućavajući operateru da zavari, bez prekida, tokom dužih vremenskih perioda. Imate precizniju kontrolu nad zavarom kada koristite žicu. Kao i šipke za zavarivanje, žica može imati različite prečnike za tanje ili deblje metale. Isto tako, koriste se različite vrste žice u zavisnosti od metala koji se zavari. Žica za zavarivanje se može koristiti sa zaštitnim gasom koji se dovodi preko mlaznice koja se napaja iz gasne boce, ili pomoću fluksa unutar jezgra žice.

Log out of this account

Leave a Reply

Komentari

    Arhiva